|
În Cetatea „Marii Uniri” Alba Iulia, au avut loc manifestări prilejuite
de împlinirea a 104 ani de la unirea Basarabiei cu România
În Cetatea „ Marii Uniri” Alba Iulia, au avut loc manifestări prilejuite
de împlinirea a 104 ani de la unirea Basarabiei cu România
Duminică 27 martie 2022, prin conlucrarea Primăriei Municipiului Alba
Iulia cu ONG-urile cultural-patriotice și Revista „DACOROMANIA”, la
Statuia ecvestră a lui Mihai Viteazul și la bustul lui Pantelimon
Halippa situat în fața Sălii Unirii, au avut loc evenimente prin care
s-au marcat cei 104 ani de la unirea Basarabiei cu România.
La eveniment au participat din partea Primăriei Alba Iuliei, primarul
Gabriel Pleșa, viceprimarul Emil Popescu, însoțiți de mai mulți
consilieri locali, membrii ONG-urilor cultural-patriotice din municipiul
Alba Iulia și din țară, reprezentanții Muzeului Național al Unirii Alba
Iulia, ai Arhiepiscopiei Alba Iulia, Ansamblul „Dor Transilvan” din
Cluj-Napoca, mulți localnici și turiști, iubitori de neam, țară și de
istorie.
Evenimentul a fost deschis de Primarul Gabriel Pleșa, invitând pe micul
patriot Tudor Limbean din Vințul de Jos, care a intonat Imnul României,
iar pe parcurs a mai cântat și recitat poezii patriotice. A urmat o
slujbă religioasă oficiată de pr. Silviu Florea reprezentantul
Arhiepiscopiei Alba Iulia. După aceste momente solemne, Zgârciu Liviu,
director adjunct al Muzeului Unirii Alba Iulia, a prezentat istoricul
momentului unirii Basarabiei cu România.
Au mai adus omagiu acestui eveniment prin cuvântul lor următorii
participanți:
Maria Cernat, basarabeancă, din Republica Moldova, studentă anul doi științe
economice la Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia;
Prof. Lucia Jimborean – membră ASTRA Alba Iulia;
Primarul Gabriel Pleșa, care invită românii să vină la Alba Iulia pentru
a se hrăni cu seva patriotismului;
Actorul Dan-Felix Purceleanu, care a recitat versuri patriotice;
Marian Motocu de la Craiova;
Laurențiu Olărașu, reprezentant a ONG-urilor cultural- patriotice din
orașele Timișoara, Târgu Jiu, Satu Mare etc.
Evenimentul a continuat cu cântece patriotice interpretate de Ansamblul
„Dor Transilvan” din Cluj Napoca, din repertoriul căruia nu a lipsit „Hora
Unirii”, pe fondul căruia participanții s-au prins într-o horă a unirii
și păcii.
După aceste momente petrecute în fața statuii lui Mihai Viteazul,
personajul simbol al UNIRII, evenimentul a continuat la bustul lui
Pantelimon (Pan) Halippa (născut la 1 august 1883 Cubolta Moldova –
decedat la 30 aprilie 1979 la 96 ani în București), publicist și om
politic român basarabean, unul dintre cei mai importanți militanți
pentru afirmarea spiritului românesc în Basarabia și pentru unirea
acestei provincii cu România. A fost președintele Sfatului Țării care a
votat unirea din 27 martie 1918.

Fundația „Alba Iulia 1918 pentru Unitatea și Integritatea României”-
președinte ing. Vasile Todor și revista „DACOROMANIA”- director ec. Ioan
Străjan, au depus coroane de flori.
Importanța momentului istoric a fost evocată de către vorbitorii: ec.
Ioan Străjan, ing. Gabriel Pleșa, prof. Constantin-Aurel Opincariu,
teolog Rimo Vlonga, general Vasile Bârea de la jud. Hunedoara, Groza
Tiberiu – președintele Societății Avram Iancu Cluj, care în sinteză au
subliniat că sărbătorind evenimentele istorice prin astfel de
manifestări putem înțelege mult mai ușor prezentul.
Evenimentele s-au încheiat cu interpretarea unor cântece patriotice de
către membrii Ansamblului „Dor Transilvan” Cluj-Napoca.
Dragomir
VLONGA,
jurist
|