|
Ungaria îngenunchează România. Pas cu
Pas. Mai avem conducători la Bucureşti?!
Ieri după-amiază nou aleasa președinte al Ungariei a început o vizită de
trei zile în Transilvania (nu în România, conform declarațiilor oficiale
maghiare!), fără să aibă în agendă vreo întâlnire cu vreun oficial român
de la conducerea statului, desigur înafara liderilor UDMR, care au cu
toții cetățenie dublă, româno-maghiară, adică se va întâlni doar cu
lideri politici care au jurat credință statului Ungaria. Au mai existat
vizite ale unui șef de stat cu cetățenie dublă, fără întâlniri oficiale
cu liderii români, respectiv ale Maiei Sandu, dar să notăm diferențele
specifice favorizante, că Maia Sandu a venit în excursie și nu în
calitate oficială, plus faptul că președintele Moldovei are și cetățenia
română, deci vizitele erau în sfera normalității.
Scriam pe 16 aprilie 2022 un editorial cu titlul "Ungaria devine PROXY
al Rusiei în interiorul NATO-UE. Austria se preface ca fiind inamicul
rușilor, iar Slovacia strigă după ajutor.", vrând să atrag atenția
autorităților române de ce și cum ar trebui să acționeze, având în
vedere pericolele mari generate de atitudinea revizionistă a Ungariei.
Reiau aici un fragment:
" (...) Acum o săptămână, șeful Parlamentului slovac a upgradat discuția
despre viitorul regiunii menționând că "agresiunea rusă în Ucraina ar
putea rearanja sistemul european de pace în așa măsură încât Viktor
Orbán să-l folosească pentru a parcela Slovacia". Slovacul a argumentat
că amenințarea Ungariei este una serioasă, în contextul în care
politicienii maghiari din conducerea țării vorbesc despre „Ungaria
Mare”, fac planuri să cumpăre imobile în zonele cu comunități maghiare
din Slovacia și continuă să împartă pașapoarte.
În paralel, în Transcarpathia, regiunea ucraineană de la granița cu
Ungaria, în ultimele săptămâni s-au împărțit manifeste scrise în
ungurește și rusește, care anunță legătura directă cu Occidentul în
scurt timp, via Budapesta, nu doar prin intermediul autostrăzii M3, dar
și pe cale ferată, fiind descris un plan rapid de construcție a unei căi
ferate cu ecartament mărit (de tip sovietic) pe teritoriul Ungariei,
suprapuse celei existente, de la graniță până la Budapesta, care să
asigure traficul fluent de vagoane de călători și de marfă. Bineînțeles
că a fost menționată în manifest relația excelentă dintre Ungaria și
Rusia, fiind limpede astfel substratul mesajelor implicate.
Discuțiile din Transilvania noastră le bănuiți, dacă nu chiar le știți,
ele merg de la obediența explicită a politicienilor UDMR față de
politica guvernului maghiar, la invidia și obida ardelenilor pentru
prețurile mici la facturile de gaze, energie și combustibil pe care le
plătesc ungurii (grație rușilor!), comparativ cu noi, respectiv la
revolta multora pentru mesajele politicienilor de la Budapesta care
vorbesc deschis deja despre Ungaria Mare, mai ales după victoria
triumfală a lui Orban în alegeri. E limpede și în cazul nostru ce
agitații societale se vor produce astfel.
Geopolitica ne spune că nu există cadouri între state, și-așa trebuie să
încadrați mental și gazul și petrolul ieftine oferite de către Putin
Ungariei, elemente care asigură nu doar prosperitate cetățenilor, dar și
potențial sporit de dezvoltare economică. Iar prețul cerut pentru asta,
vizibil deja, va fi acțiunea Ungariei în interiorul spațiului
euroatlantic pe "acorduri" rusești, așa cum doar cele câteva exemple de
mai sus demonstrează clar. În mod evident geopolitica rusească a
rezervat Ungariei rolul de PROXY, adică un fel de acoperit/intermediar
pentru acțiunile viitoare. Simplist spus, ungurii ce vor face parte din
organisme de reprezentare euroatlantică, vor trebui să asigure nu doar
informarea partenerului despre deciziile luate, dar să și voteze în
siajul intereselor comune ruso-ungare. Exemplul televiziunii strategice
de știri EURONEWS, achiziționată de la miliardarul egiptean Sawiris cu
bani europeni, de către fiul portughez al celui mai important consilier
al lui Orban, se pare că ascunde pe fluxul financiar exact bani rusești.
Tot așa, se pregătește lobby serios pentru instalarea/alegerea de
funcționari unguri în instituții economice, culturale sau sportive, de
unde rușii au fost eliminați în urma sancțiunilor, iar așa-ceva nu va
putea fi oprit, pentru că este dreptul oricărui membru al clubului
euroatlantic, iar procedurile sunt mereu facilitate prin "ungerea"
financiară corespunzătoare."
În cele 5 săptămâni care-au trecut de când am avertizat cu motivațiile
de mai sus s-au mai întâmplat niște lucruri. Naționala de hochei a
României a fraternizat cu suporterii maghiari la Campionatul Mondial,
cântând împreună imnul separatist al Ținutului Secuiesc, chiar la
finalul unui meci pierdut cu Ungaria, unde chiar conducerea Federației
de Hochei i-a acuzat pe jucătorii noștri, de origine maghiară, de blat
în favoarea Ungariei. Deși toată societatea s-a inflamat timp de mai
multe zile, nimeni n-a luat nici o măsură de pedepsire a afrontului grav
la identitatea națională românească. De ce? Din mai multe motive,
printre care unul important este că girantul din tribună al manifestării
a fost chiar un oficial român, ministrul udemerist al mediului, șovinul
Tanczos Barna, costumat acolo chiar cu însemnele separatiste ale
Ținutului Secuiesc. Ungurii au amenințat că vor ieși de la guvernare
(deci șantaj politic!), iar Iohannis a dat ordin să nu se facă nimic
contra responsabililor. PSD și PNL pot avea majoritate și fără UDMR, dar
probabil că Iohannis are calcule ca să nu fie atât de dependent de
pesediști, iar asta e doar o parte mai comodă a posibilului raționament
(eronat!) al lui KWI.
Am o informație din surse sigure că acum trei săptămâni chiar partenerul
strategic american i-ar fi transmis lui Ciucă că trebuie să elimine UDMR
de la guvernare, exact în contextul vulnerabilităților generate de
calitatea de PROXY al Ungariei în relația cu Rusia, respectiv de
dedicația udemeriștilor de a urma strategia lui Viktor Orban în zonă.
Știți că am informat public că PSD a discutat în ședință internă această
posibilitate în urmă cu cca 10 zile, dar din nou nu s-a mai întâmplat
nimic, lucru ce-a generat fricțiuni neobișnuite în comunicarea informală
româno-americană.
Unde-am ajuns azi? Uite aici: "Președintele Ungariei, Katalin Novák,
face prima vizită într-o țară străină în România. Novak a aterizat joi,
la Cluj-Napoca. Ea a fost întâmpinată de Vákár István, vicepreședintele
Consiliului Județean Cluj. Novak va participa sâmbătă, 21 mai, la
dezvelirea statuii principelui Gábor Bethlen în centrul istoric din Alba
Iulia.
Dezvelirea statuii principelui Gabor Bethlen are loc cu ocazia celui mai
mare eveniment al Bisericii Reformate Maghiare. Mai exact, între 19-21
mai se desfășoară la Alba Iulia, Ziua Unității Reformate organizată de
Eparhia Reformată din Ardeal.
Katalin Novák va ţine un discurs cu prilejul dezvelirii statuii
principelui transilvanean Gábor Bethlen, în centrul fostei capitale a
Transilvaniei, a anunţat Biroul de Presă al Eparhiei Reformate din
Ardeal." (stiripesurse)
Rețineți vă rog formulările de "fostă capitală a Transilvaniei", axa de
vizită Cluj - Alba Iulia (capitala de facto a ardelenilor, respectiv
capitala istorică a UNIRII), plus cinstirea memoriei fostului principe
al Transilvaniei, Gabor Bethlen, promotor istoric al protestantismului
contra religiei creștin-ortodoxe a românilor ardeleni. În plus, pe
agenda lui Katalin Novak se află bineînțeles întâlniri doar cu lideri
udemeriști sau declarat revizioniști ori antiromâni, prilej cu care îi
va decora exact pe cei doi foști deținuți din Har-Cov, eliberați de
curând, ce-au ispășit o pedeapsă dictată pentru acțiuni teroriste
împotriva statului român! Președintele Ungariei face acest tur de forță
în Transilvania doar după ce a realizat acțiunea descrisă aici: "Limba
maternă, maghiara, istoria şi cultura noastră comună sunt cordonul
ombilical care leagă Transilvania de Ungaria, a declarat, joi,
preşedintele Ungariei, Katalin Novák, la inaugurarea complexului de
clădiri "Transilvania" al Muzeului Etnografic în Aer Liber de la
Szentendre.
Katalin Novák a subliniat: cultura maghiară din Transilvania nu este o
parte din trecutul nostru, ci o parte din prezentul nostru şi o cheie
pentru viitorul maghiar. Ungaria nu ar fi fost la fel fără Transilvania,
a subliniat ea.
După cum a spus, secţiunea transilvăneană a muzeului etnografic de la
Szentendre este ca o poartă stelară care ne permite să transcendem
frontierele spaţiului şi timpului şi să ne simţim ca în Transilvania." (MTI)
Și dacă tot acest șir de acțiuni revizioniste și periculoase pentru
România nu-i poate convinge pe liderii de la București să treacă la
acțiune urgentă, mai notați că aseară, SEPSI (echipa finanțată de către
Guvernul Ungariei!) a câștigat Cupa României la fotbal, dar suporterii
acesteia de pe stadionul Rapid, nu doar că s-au întors cu fundul atunci
când s-a intonat Imnul României, dar au scandat tot timpul meciului "RIA!
RIA! UNGARIA! UNGARIA!". La București, România.
Faptul că tot aseară la tv Marcel Ciolacu, unul dintre liderii politici
principali de azi, chestionat fiind despre situație, s-a enervat asupra
acestui subiect, dar în loc de cereri și măsuri urgente a arătat doar cu
degetul la ministrul nostru de externe Aurescu ("ăla micu cu trabucu"
...), ne-arată în plus cât de mare e blocajul de acțiune la București,
pe o speță unde orice stat din spațiul euroatlantic ar fi luat foc.
Desigur, Iohannis și-ai săi mizează pe pasivitatea iresponsabilă a
românilor, demonstrată plenar în pandemie. Iar Ungaria (și Rusia?!)
pariază pe același lucru, dublat de slăbiciunea, inadecvarea și prostia
politicienilor români.
Cozmin
GUȘĂ
|
|