|
De
la corespondentul nostru din Alba-Iulia: Trenurile speciale pline până
la refuz, ce sosesc din jumătate în jumătate de oră, varsă
o lume imensă în gara Alba-Iulia. Sânt delegaţii români formaţi
din ţărani, preoţi şi intelectuali de la oraşe, -
ce vin să ia parte la marea adunare naţională a românilor
din Ardeal şi din celelalte teritorii ale Ungariei. Delegaţii
diferitelor sate româneşti intră în horă
şi fluturând steaguri tricolore, cântând imnuri patriotice
şi manifestând entuziasm pentru România Mare. Ordinea la Alba-Iulia
este menţinută de ostaşii fostului regiment 33 infanterie,
încadraţi în garda naţională română de sub comanda
maiorului Alexandru Vlad. Ordinea în gară, pe care flutură
acuma drapele româneşti, este păzită tot de membrii gărzii
naţionale, populaţia oraşului, îmbrăcată în
port naţional, aşteaptă sosirea trenurilor.
Conducătorii românilor
s-au consfătuit azi toată ziua pentru a pune la punct cât mai
bine programul zilei de mâine. Consfătuirea fruntaşilor a avut
loc în încăperile de la etaj ale hotelului “Hungaria”. Conducătorii
consiliului naţional român au fost cazaţi aici şi consfătuirile,
cu mici întreruperi au ţinut până târziu după miezul nopţii.
Piaţa din faţa hotelului “Hungaria” geme de lumea care aşteaptă
sfârşitul şedinţelor. Cafeneaua şi restaurantul
hotelului sânt pline până la refuz. Peste tot o veselie debordantă,
muzica ţigănească, cântece patriotice, dansuri naţionale.
Orăşenii şi ţăranii dansează împreună
jocurile romaneşti.
1918 nov. 30, Arad
Relatarea corespondentei de la Alba Iulia a ziarului "Aradi Kozlony",
despre multimile imense sosite in oras si despre consfatuirile fruntasilor
romani de la hotelul "Hungaria" privind Adunarea Nationala ce va
avea loc in ziua urmatoare, precum si programul ei.
|
|