|
|

|
„În genere, românii sunt bravi şi sobri, răbdători şi cuminţi; pricep uşor, sunt spirituali şi vorbesc o limbă colorată şi elegantă”. „Vorba e să nu umpli lumea cu o operă, ci o operă strâmtă să o umpli cu lumea” I.L. Caragiale
|
Şi
elevii îşi exprimă omagiul în faţa mărturiilor de
preţuire pentru marii scriitori ai ţării noastre.
Noi elevii
clasei a V-a A Şcolii „Ion Agârbiceanu”, ne aflăm aici
pentru a omagia cu flori şi cu inimile noastre pe „patronul”
teatrului românesc, Ion Luca Caragiale, marele nostru înaintaş în
tărâmul literaturii, din scrierile căruia desprindem fapte
şi atitudini negative pe care ni le prezintă într-o manieră
de ridiculizare.
Din paginile
intitulate „Momente şi schiţe”, râdem de lenea şi
prostia şcolarilor proveniţi din familiile bogate, protejaţi
de învăţători Rostogani, râdem, dar şi dezaprobăm
impertinenţa faţă de vârstnici a copiilor răsfăţaţi
şi răsplătiţi, fără a avea merite, de către
părinţii lor.
Din aceste
scrieri, învăţăm că valoarea unui şcolar este
dovedită de strădanie şi, numai urmare unor bune rezultate
la învăţătură, darurile părinţilor sunt
binemeritate.
Din paginile
rezistente în timp, care vor ajunge la multe generaţii de copii, învăţăm
să nu ne trimitem mamele într-un „lanţ al slăbiciunilor”
spre a ne apăra indolenţa, să nu aşteptăm
recompensa unei distracţii ca să „nu mai rămânem repetenţi”,
învăţăm să ne ferim a deveni nişte „domni Goe”,
nerespectuoşi faţă de părinţi şi bunici, să
ne ferim a deveni nişte Ioneli Popeşti, obraznici faţă
de oaspeţii familiei, transformându-le vizita într-o mare neplăcere.
Avem siguranţa
că, maturizându-ne, vom desprinde şi alte învăţăminte
din opera străbunului nostru sfătuitor, care ne arată ce nu
trebuie să facem.
Să ne
trăieşti, Nene Iancule”!






|
|