|
Din
Bucureşti se anunţa, ca Evreii ardeleni stabiliţi în România
au ţinut în 31 Martie la Bucureşti o adunare spre a lua poziţie
faţă de situaţia creată prin rezoluţiunea dela
Alba-Iulia. După mai multe discursuri, din cari transpiră deplina încredere
şi aderare la Unire s’a votat cu unanimitate următoarea moţiune:
«Evreii
ardeleni, domiciliaţi
în Bucureşti, întruniţi
în ziua de
18/31 Martie, luând
cunoştinţa de actul din Alba-Iulia diu
18 Novembre l Decembre 1918, aderă din inimă şi cu multă
satisfacţie la programul
cuprins în
acest act, având în vedere, că dispoziţiunile privitoare la
libertatea naţională, la întrebuinţarea
liberă a limbei maternă
în învăţământ,
administraţie şi justiţie, la reprezentarea proporţională
cu populaţiunea în parlament şi guvern la asigurarea de
drepturi egale, de autonomie culturală, religioasă şi politică,
precum şi la necondiţionata libertate a presei, a întrunirilor
şi a asociaţiunilor, corespund în totul principiilor liberale
şi democratice ale vremurilor actuale».
Ca
motivare a moţiunei s’a accentuat,
că principiile enunţate
în actul din Alba-Iulia, sunt concepute în spiritul
cel liberal
şi mai drept
şi Evreii găsesc o garanţie
în nobilii iniţiatori
ai acestui act: că
cele cuprinse acolo se
vor realiza şi în fapt.
Oameni cari în propria
lor experienţă
au ajuns prin
evoluţiunea ideilor
la programul de azi, vor
sti să nu
stingherească naţiunile
în libera
lor desvoltare. O
unire ou România făcută în aceat spirit nu
poate fi decât
salutată cu veselie şi entuziasm.
S’a
decis apoi să fie aleasă o delegaţiune cu
următoarele însărcinări
1) a
prezentă autorităţilor competente acţiunea
votată, precum şi un proces-verbal al discuţiunilor
urmat urmate de aderenţi ;
2) a
interveni la Evreiî domioiliaţi în provincie ca să adereze cu toţii
la moţiunea votată;
3) a
stărui la comunităţile evreeşti în Ardeal ca să adere la
programul din Alba-Iulia.
În
ziua de l Aprilie comisiunea Evreilor Transilvăneni s’a prezentat
d-lui Mlhail Popovici, consilierul afacerilor
Transilvănene la
ministerul de Interne, cu moţiunea
votată.
Oratorul
în câteva cuvinte bine simţite a arătat bucuria pe care o resimt
toţi Evreii, că li-s’a dat ocazia să facă actul de aderenţă
la unirea ţerilor desrobite cu România. Prin liberarea pământului
românesc s’a înfăptuit un act de justiţie şi morală
superioară.
D-l
Mihail Popovici îşi exprimă părerea de bine, că Evreii se
alipesc la acest act de uniri. La Românii ardeleni nu a existat
niciodată antisemitismul adevărat, antisemitismul Românilor din
Ardeal eră în drept în contra acelora, cari făceau cauză comună cu
Maghiarii, Astăzi dupăce a dispărut hegemonia brutală şi
anticulturală a Maghiarilor suntem convinşi, că’ Evrei se vor
alipi cu toată încredere, şi devotamentul la România Mare şi
în declaraţia dela Alba-Iulia sunt depuse normele, cari vor călăuzi
constituţiunile noastre de stat şi politică românească.
Comisiunea
va pleca cu moţiunea
votată la Sibiu pentru a o prezentă preşedintelui Consiliului
Dirigent d-lui Iuliu Maniu
|