|
În
acest an Tabăra de Cultură şi Civilizaţie „Acasă
la noi” a ajuns la a XV-a ediţie. Această acţiune
cultural-educativă reprezintă pentru susţinătorii
programului şi mai ales pentru participanţii români de peste
graniţe, un prilej de satisfacţie şi de mare emoţie
românească. Cu această ocazie, tinerii români din teritoriile
aflate în prezent în afara graniţelor României, au posibilitatea să
se bucure de activităţile iniţiate şi organizate de
unele despărţăminte ale ASTREI din ţară, împreună
cu organizatorii din localităţile-gazdă.
Pentru
mulţi dintre participanţi, taberele organizate în diferite zone
şi oraşe ale României, au constituit şi constituie o
ocazie unică de a se bucura de frumuseţile naturale precum
şi de valorile spirituale ale Ţării Mamă, pe care deşi
o simt aproape, vorbindu-i graiul, nu au avut prilejul să o cunoască
mai îndeaproape.
Tinerii
români se bucură de toată grija organizatorilor, preocupaţi
să le îmbogăţească cunoştinţele de istorie,
geografie, cultură şi civilizaţie românească, să-i
sprijine în perfecţionarea limbii române, în cunoaşterea vie,
prin itinerarii culturale specifice, a istoriei şi a spaţiului
în care acestea s-au desfăşurat.
Ca
şi în ediţiile precedente, această acţiune deosebit
de importantă a fost organizată de prof. Areta Moşu, preşedinta
Despărţământului ASTRA „M. Kogălniceanu” Iaşi,
care este şi va rămâne o personalitate remarcabilă
a ASTREI din perioada contemporană.
La
reuşita acestei acţiuni a ASTREI o contribuţie importantă,
a avut-o prof. univ. Iulian Pruteanu-Isăcescu, prof. Cătălin
Mihai Ştefan, prof. Elena Buruiană, prof. Nicole Vasilcovschi,
prof. Cătălin Zurba, prof. V. Ţuţurman din Iaşi
etc.
În
acest an, prin grija reprezentanţilor instituţiilor
organizatoare, s-au asigurat mijloacele financiare necesare desfăşurării
acestor activităţi în opt localităţi din România:
Alba Iulia, Bisoca (Buzău), Botoşani, Năsăud, Piatra
Neamţ, Ploieşti, Săcele-Braşov şi Suceava.
Majoritatea
tinerilor români care au participat în acest an
la
Tabăra
de Cultură şi Civilizaţie Românească „Acasă la
noi” au fost din R. Moldova (B asarabia) la care s-au adăugat
tineri din Ucraina şi Serbia.
La
Piatra Neamţ
au participat tineri elevi şi studenţi de
la
Chişinău
,
Ştefan Vodă şi Criuleni, iar din Ucraina, de
la
Ismail-Odesa
,
susţinător fiind Consiliul Jud. Neamţ, preşedinte
Vasile Pruteanu – Reprezentanţii Despărţământului
„Mihai Eminescu” din Străşeni (R. Moldova) împreună cu
grupul Uniunii românilor din Serbia „Dunărea” – Zăicear
au fost oaspeţii Consiliului Judeţean Prahova – preşedinte,
Mircea Cosma. Primăria Municipiului Botoşani, primar Cătălin
Mugurel Fluture, care au asigurat desfăşurarea acestei acţiuni
pentru membrii Despărţământului Astra „Petre Ştefănucă”
– Ialoveni conduşi de prof. Tatiana
Ungureanu şi Ana Macari.
Tinerii
Despărţământului Astra „Iulia Haşdeu” din Cahul
condus de mult timp, de prof. Doina Focşa au fost oaspeţii Fundaţiei
pentru copii „Sfântul Sava” Buzău, preot Mihail Milea şi ai
Şcolii de Arte şi Meserii „Gheorghe Munteanu Mungoci” din Bişoca
– Buzău, director prof. Viorel Şerbănescu – Consiliul
jud. Suceava, preşedinte Gheorghe Fluture împreună cu Centrul
Şcolar pentru Educaţie Incluzivă Suceava, director prof.
Ionel Dumistrăcel, au organizat şi susţinut în acest an,
desfăşurarea Taberei pentru tineri ai Despărţământului
„Ioan Sârbu” din Criuleni (R. Moldova) conduşi de preşedinta
Lidia Frumosu, precum şi tineri ai Cercului Astra „Principesa
Natalia Dadiani” din Chişinău conduşi de prof. Angela
Prisăcaru şi prof. Vasile Gâtlan – Despărţământul
Central Năsăud, Consiliul jud. Bistriţa Nasăud, Primăria
Năsăud, Primăria Bistriţa, fam. Tania şi Radu Marţian
– Blacteea Năsăud, au asigurat mijloacele financiare şi
materiale desfăşurării în bune condiţii a acestei acţiuni,
pentru tinerii membri ai Despărţământului „Astra”
„Alexandru Boldur” din Anenii Noi, preşedinte prof. Octavian
Zelinski, precum şi a grupului de tineri din Skopje – Macedonia.
Grupul
tinerilor astrişti ai Despărţământului „Ştefan
cel Mare” din localitatea Ştefan cel Mare condus de prof. Ana
Mihailevski, au fost oaspeţii localităţii Săcele.
Acţiunea
a fost organizată şi susţinută de către Consiliul
jud. Braşov, preşedinte Aristotel Câncescu, Primăria Săcele,
Despărţământul Astra „Fraţii Popeea” Săcele,
preşedinte prof. Liviu Dârjan şi Şc. Electroprecizia S.A.
Săcele.
Membri
ai cercului Astra „B.P. Haşdeu” din cadrul Universităţii
de Stat „B.P. Haşdeu” Cahul, conduşi de prof. univ. dr.
Axentii Victor (decanul facultăţii de filologie) şi de
prof. univ. Barbă Maria, împreună cu tinerii din cadrul
Cercului Astra „Aurel David” localitatea Bardar raionul Ialoveni
condus de prof. Vera Iovu au fost oaspeţii meleagurilor Albei.
Consiliul
jud. Alba, prin preşedintele Ion Dumitrel, la fel, ca şi în
anii anteriori, a fost principalul susţinător al desfăşurării
Taberei de Cultură şi Civilizaţie Românească „Acasă
la noi” în judeţul Alba.
Această
acţiune a fost susţinută şi de către Despărţământul
Astra „Eugen Hulea” preşedinte prof. Oliviu Iacob şi Fundaţia
„Alba Iulia 1918 pentru unitatea şi integritatea României” preşedinte
prof. Ioan Pleşa.
În
acest an, majoritatea timpului, oaspeţii au beneficiat de frumuseţile
naturale şi de locurile istorice ale Apusenilor fiind cazaţi
la
Arieşeni. Cu
această ocazie, a avut loc întâlnirea cu reprezentanţii Astrei
„Eugen Hulea” Alba Iulia pe temele „Grai şi limbă românească”
şi „Romanul romanului românesc” prezentate de prof. Oliviu Iacob
şi prof. Ieronim Munteanu.
În
această perioadă, participanţii la această tabără,
conduşi de prof. I. Bâscă şi Radu Neag, au efectuat
excursii documentare
la
Gheţarul Scărişoara
,
Cascada Pişoaia, Dealul cu Melci etc..
La
Casa Memorială
Avram Iancu, prezentarea şi evocarea Craiului Munţilor a fost
susţinută cu multă dăruire de moţul - prof. Ionel
Gomboş.
În
localitatea Vidra, custodele Geta Pocan a prezentat „Expoziţia
etnografică Vidra”.
Tabăra
de
la
Arieşeni
s-a încheiat cu un spectacol special, regizat de Mihaela Lunca şi cu
„focul” obişnuit de tabără.
În
dimineaţa zilei de 12 iulie, oaspeţii au fost primiţi de către
preşedintele Consiliului jud. Alba – ing. Ion Dumitrel în Sala
Mihai Viteazul. După cuvântările de rigoare, oaspeţii au
prezentat un plăcut spectacol de cântece şi poezie.
În
încheiere, gazdele au donat cărţi, reviste şi articole de
artizanat, în amintirea întâlnirii şi a acţiunii realizate.
La fel au procedat şi oaspeţii noştri, prin obiectele
oferite preşedintelui C.J. Alba, Ion Dumitrel, prof. Oliviu Iacob,
ec. Ioan Străjan, reprezentând simbolurile credinţei şi
ale spiritualităţii neamului românesc – Isus Cristos şi
Mihai Eminescu.
În
aceeaşi zi, s-a vizitat Casa memorială „Lucian Blaga”, mormântul
şi statuia marelui filosof român, de
la
Lancrăm.
Despărţământul
Astra „Eugen Hulea” din Alba Iulia condus de preşedintele prof.
Oliviu Iacob şi prof. Gligor Udrea, preşedinte executiv, au
organizat o vizită a fraţilor de peste Prut
la
Liceul
de Muzică şi Arte Plastice din localitate, unde s-a prezentat un
recital de muzică clasică susţinut de prof. Ovidiu Pârjol
şi absolvenţii clasei a XII-a de muzică, violoncelistul
Adrian Precup şi Andrei
Manciu la chitară clasică, multipli laureaţi ai
olimpiadelor naţionale de specialitate.
În
continuare s-a vizitat Mănăstirea Râmeţ,
monument istoric important din sec. XIII, unde au fost primiţi
de stareţa Ierusalima Ghibu.
În
ziua de 13.07 grupul de
la
Universitatea
„B.P. Haşdeu” format în majoritate de profesori universitari
şi studenţi, au fost prezenţi
la
Universitatea
“1 Decembrie1918” Alba Iulia unde au fost primiţi de rectorul
Achim Moise, prorectorul Ioan Ileană şi prof. univ. dr. Diana Câmpan.
Cu această ocazie s-au pus bazele unor relaţii între cele două
universităţi.
În
continuare istoricul prof. dr. Gheorghe Anghel împreună cu prof.
Ilie Furduiu au prezentat oaspeţilor, obiectivele istorice mai
importante ale oraşului: Muzeul Naţional al Unirii, Sala Unirii,
Catedrala Ortodoxă, Cetatea Alba Iulia etc.
Încheierea
acestei Tabere de cultură şi civilizaţie „Acasă la
noi”, a fost organizată de Fundaţia „Alba Iulia 1918 pentru
unitatea şi integritatea României”, cu ajutorul fam. prof. Veta
şi Nicu Mărginan chiar – “Acasă
la
Noi
”
– în grădina acestora din „Lipovenii Bălgradului” cu
produsele „casei”. Cu această ocazie poetul Ion Mărgineanu a
oferit cărţi oaspeţilor, la care s-au adăugat cele
oferite de ec. Ion Străjan, inclusiv revista fundaţiei „Dacoromania”.
Întâlnirea
neprotocolară, desfăşurată chiar „acasă între
noi” a constituit şi bazele unei prietenii de suflet cu fraţii
noştri de peste Prut, subliniate şi de prof. univ. dr. Victor
şi Ioana Axentii, prof. univ. Maria Barbă, Bălţatu
Ludmila, Chiosa Valentina, Mocanu Anastasia, Gârneţ Margareta,
Dalidovici Evadochia şi Piscunov Nicolae.
Astfel
de acţiuni de apropiere şi cunoaştere reciprocă între
oameni, constituie un moment în plus pentru promovarea şi
consolidarea binelui în faţa răutăţilor contemporane
de neacceptat, la acest început a mileniului trei.
Desfăşurarea
acestei acţiuni în fiecare an în perioada de vacanţă a
tinerilor români din afara graniţelor privind Tabăra de Cultură
şi Civilizaţie Românească „Acasă la noi” la care
se adaugă şi alte acţiuni importante printre care:
-
Congresul spiritualităţii româneşti – de
la
Alba Iulia
;
-
Congresul tinerilor basarabeni din România (elevi şi studenţi
care studiază în România);
-
Deniile eminesciene, manifestare omagială anuală a românilor de
pretutindeni;
-
Dezvelirea unor plăci comemorative şi a bustului poetului
basarabean Grigore Vieru;
-
Deschiderea
la
Chişinău
a Bibliotecii „Alba Iulia”, s-au realizat şi se vor realiza
datorită atenţiei şi preocupărilor conducerii
Consiliului Judeţean Alba, preşedinte ing. Ion Dumitrel, şi
a Consiliului municipal Alba Iulia, preşedinte ing. Mircea Hava,
exemplu de luat şi de către celelalte consilii orăşeneşti,
municipale şi judeţene din ţară care n-au înţeles
până în prezent importanţa acestor acţiuni.
De
la
Grupul
de elevi de
la
Bardar R.
Ialoveni am primit următoarea scrisoare:
“Stimate
gazde,
Graţie
Asociaţiunii Astra, care în acest an marchează 150 de ani de la
înfiinţare, reprezentanţii săi fiind prezenţi
la
Bardar
,
raionul Ialoveni, în data de 15 aprilie 2011, au invitat tinerii elevi de
la
L.T.
“Aurel David” de a participa
la
Tabăra
de Cultură şi Civilizaţie Românească “Acasă la
noi” organizată pe meleagurile Albei.
Astfel
în ziua de 7 iulie, un grup de elevi conduşi de prof. Vera Iovu au
pornit spre România.
Emoţii
puternice, curiozitate, gânduri... toate şi-au găsit locul în
mintea şi sufletul fiecăruia, am avut parte de un drum lung
şi chiar obositor pe canicula verii, dar mare ne-a fost bucuria când
am fost primiţi cu atâta căldură şi cu braţele
deschise, într-o ţară pe care istoria ne-a
făcut-o străină.
Am
cunoscut oameni extraordinari, care ne-au creat o atmosferă familiară,
ca “acasă la noi” iar ospitalitatea lor ne-a emoţionat.
Am
avut minunata şansă să cunoaştem din frumuseţile
României necunoscute de noi, am rămas uimiţi de frumuseţile
naturale ale Munţiloir Apuseni şi ale locurilor istorice
vizitate în judeţul Alba.
Priveliştile
au fost unice de parcă îţi tăiau respiraţia.
Totul
a fost pefect, am simţit căldura munţilor, a brazilor, a
locurilor pitoreşti şi a oamenilor cu care am discutat.
În
aceste câteva zile petrecute în România, am conştientizat că
durerea noastră a basarabenilor, este de fapt durerea întregului
neam românesc, aşa cum ne-a relatat şi prof. Ionel Gomboş,
care ne-a vorbit cu durere în suflet la casa Muzeu “Avram Iancu”.
Mulţumim
celor care ne-a oferit şansa să cunoaştem
ţara
sub aspect geografic, istoric, lingvistic şi cultural.
Mulţumim
în special d-nei Areta Moşu - preşedinta Despărţământului
Astra M. Kogălniceanu, domnului preşedinte al C.J. Alba, Ion
Dumitrel, domnului consilier judeţean prof. Ioan Bâscă, precum
şi celorlanţi susţinători, pentru bunătatea
şi grija care ne-a purtat-o şi nu în ultimul rând administraţiei
locale Bardar, pentru sprijinul financiar acordat.
Această
vacanţă a fost pentru noi o experienţă minunată,
de unde am cules doar exemple şi gânduri frumoase.
Sperăm
să mai revenim
la
Alba
Iulia
,
în capitala de suflet a tuturor românilor, acolo unde am căpătat
visul de a cugeta şi simţi româneşte.
Grupul
de elevi de
la
Bardar
,
R. Ialoveni - R. Moldova”
Rândurile
primite recent de la prof. univ. dr. Ioana Axentii – Universitatea „Haşdeu”
din Cahul şi redate în continuare sunt edificatoare şi invită
la reflecţii.
„D-le
Străjan
Am
primit cu multă bucurie mesajul dvs. pentru care vă mulţumim
în mod deosebit. Să ştiţi că după ce am revenit
acasă, încă mult timp, a mai dăinuit şi mai dăinuie
în inimile noastre, clipele de neuitat petrecute
la
Alba
Iulia
şi
la
Arieşeni. Acele
clipe sentimentale petrecute de noi
la
Consiliul Judeţean
Alba Iulia în sala „Mihai Viteazul”,
grija părintească care ne-aţi purtat-o în acele
zile, nu vor fi uitate niciodată.
Aceasta
a fost o mărturie vie a tot ce am ştiut noi despre dvs.,
ardelenii, doar din cărţi, faptul că aveţi o grijă
deosebită de noi basarabenii. Să ştiţi că acum ne
simţim şi mai în siguranţă, ştiind că
cineva de dincolo de
Prut
este alături de noi permanent.
Vă
mulţumim foarte mult!
Cu
consideraţie şi adânci mulţumiri către dvs. şi
toţi cei care au avut grijă de noi,
Fam.
Ioan a şi Victor Axentii”
Ec.
Ioan STRĂJAN
|