|
„Fetiţa cu
tricolor” continuă să primească mesaje pe adresa „Condeiului ardelean”!

Lecţia de patriotism a unei
eleve
„Din totdeauna am fost adeptul
principiului ca minorităţile din orice parte a lumii să aibă drepturi
specifice etnicităţii lor, consfinţite prin legi şi constituţie, cum, la
fel, minorităţile trebuie să respecte îndatoririle sociale, legile şi
constituţia ţărilor în care trăiesc. Este mai bine în concordie şi
înţelegere decât prin lupte şi jigniri.
O primă îndatorire a
cetăţenilor unei ţări, indiferent de originea etnică, este să respecte
însemnele patriei în care trăiesc, în principal drapelul. Tricolorul
românesc trebuie să fie sfânt pentru toţi cetăţenii României. De aceea,
nu înţelegem atacurile unor maghiari, mai ales ale cadrelor didactice şi
elevilor de la Grupul Şcolar „Korosi Csama Şandor” din Covasna faţă de
eleva Sabina Elena, care a purtat o bentiţă tricoloră pe cap în ziua de
15 martie a.c..
Cei care au atacat-o şi
jignit-o pe eleva Sabina Elena ar trebui sancţionaţi de către organele
în drept ale Statului Român.
Pe această cale, facem un apel
serios către conducătorii diferitelor organizaţii maghiare din România,
politice sau nu, să înceteze cu propaganda antiromânească şi cu
învrăjbirea prin ură a cetăţenilor români de origine maghiară din
România împotriva românilor. Cine seamănă ură şi vrajbă, suntem siguri
că va culege aceleaşi sentimente.
Ne-am bucurat deosebit că
mulţi tineri din Covasna şi România au arătat politicienilor români, şi
în general tuturor românilor, cum trebuie să-ţi iubeşti Ţara. Din
nefericire pentru Poporul Român, politicienii şi o mare parte dintre
intelectualii români au şira spinării din cauciuc, iar dragostea de Ţară
este ceva de care n-au auzit.
Noi, cei de azi, suntem
obligaţi să învăţăm de la înaintaşii noştri: ei au crezut în ei şi au
învins. Noi credem în alţii şi vom pieri fără să lăsăm vreo moştenire
naţională pentru urmaşi!”
Asociaţiunea Transilvană
pentru Literatura Română şi Cultura Poporului Român,
Preşedinte, prof. univ.
dr. Dumitru Acu
Sabina, eşti o minune
„Dragă Sabina Elena, eşti o
minune trimisă de bunul Dumnezeu să revigoreze în sufletul şi mintea
românilor Tricolorul curajului, al dragostei de glie, al demnităţii şi
luptei.
Suntem alături de voi! Vă
mulţumim că existaţi! Vă mulţumim că luptaţi! Felicitări, sănătate,
succese!”
Asociaţia „Ţara Iancului
- Iubirea Mea”, Preşedinte, ing. Ioan Paul Mărginean
Sabina Elena - erou pe
baricade
„Un Gavroche al românilor ne-a
trezit din letargie şi din nepăsare, avertizându-ne că prea multă
îngăduinţă faţă de pretenţiile acestor etnici gâlcevitori tulbură
liniştea Ţării.
Să ne jenăm, tineri şi
bătrâni, că n-am făcut în masă acest gest al Elenei, dând glas unui
protest colectiv faţă de celebrarea pe pământul nostru a memoriei
criminalilor unguri. Dacă maghiarii îşi pun doliu de ziua eliberării
noastre de sub robia austro-ungară, în ziua lor naţională, noi toţi ar
trebui să purtăm simbolul nostru sacru, prin care să le amintim că ne
plângem morţii, blestemându-i pe asasinii cărora ei le cântă osanale.
La vârsta ei, Elena a aflat şi
a trăit încrengătura răutăţilor la care se dedau aceşti minoritari în
relaţiile lor cu noi, românii, care nu mai suntem robi, ci stăpânii
pământului. Privind acest chip de copilă, poleit cu gingăşie, cu
delicateţe, cu puritate, te uimeşte convingerea în dreptatea gestului
ei, tăria firii unui om puternic, care a avut curajul să pătrundă cu
Tricolorul pe frunte în groapa cu lei a Grupului Şcolar „Korosi Csoma
Sandor” din oraşul-staţiune Covasna, şcoală cu un colectiv preponderent
maghiar, strigându-le acestora, prin simbolul românesc, că ea este
româncă, că aici este România şi că pământul românesc nu-i primeşte pe
asasinii bunicilor noştri.
Dacă la această vârstă, nu
departe de copilărie, acestea sunt „jucăriile ei”, ELENA se vesteşte un
om al cutezanţei, cu putere de a înfrunta răutăţile vieţii, cu tăria de
a-şi apăra crezul, cu hotărârea de a rămâne un om întreg în faţa tuturor
ameninţărilor. Acest prunc al Transilvaniei ne-a arătat care este calea
de anihilare a obrăzniciei maghiarilor: curajul de a-i înfrunta,
hotărârea de a renunţa la prea marea permisivitate. Este interesant să
aflăm dacă acea dirigintă maghiară a fost dată afară din învăţământul
românesc?!
Să ne declarăm fericiţi că
avem asemenea tineri, pentru că, după cum s-a văzut, cutezanţa ei a
găsit un larg ecou în rândul tinerilor din Ţară, dintre care mulţi au
devenit Elene cu Tricolor pe frunte.
Să ne trăieşti, tinerime
română! Veghează şi păzeşte-ţi Ţara de jivine!”
prof.
Georgeta CIOBOTĂ |