|
Noi suntem daci
Peste neamul dacilor
De la Decebal încoace
Au venit toţi cei ce-au vrut
Să ne facă dobitoace
Şi din Dacia străbună
C-un popor de-mari viteji
Au dorit să ne adoarmă
Să nu mai fim pe veci treji
Şi din patria cea sfântă
Cu belşug şi aur mult
Am ajuns o colonie
Să trăim din împrumut
Drept c-am-avut din vechime
Oameni mari şi patrioţi
Dar mai mulţi au fost din ăia
Trădători şi neam de hoţi
Care-ajunşi în vârf de ţară
Au dat legi întortocheate
Să împartă lumea-n două
Să lupte frate cu frate
Bietul român nu mai ştie
Încotro s-o mai apuce
Ori să moară toţi odată
Sau la luptă a se duce
Ne-au băgat în cap romanii
Că suntem urmaşii lor
Că-mpreună făurită
Acest nou român popor
Roma! E urmaşa noastră
Dacii aici s-au născut
Şi n-am avut altă ţară
Chiar din-ntâiul început
Noi suntem urmaşii noştri
A pământului străbun
Dovezi găseşti la tot pasul
Nu să inventezi minuni
Nu uitaţi popoare a lumii
Că noi aici ne-am născut
Şi suntem la fel cu glia
Sânge-amestecat cu lut
Dar acest pământ cu oase
De voi călcat în picioare
Cât ar fi somnul de mare
Pan’ la urmă tot te doare
O să mişte odată totul
Dacia noastră străbună
Cu Burebista în frunte
Şi cu Decebal de mână
Să v-arate ei o dată
Că şi Europa mare
Sunt veniţi din toată lumea
Popoare cuceritoare
Dac creştin cu-nţelepciune
Nu lasă vremea să treacă
Spune fiilor tăi falnici
Spune-le ce să mai facă
Ce-a primit în dar din ceruri
Glie, apă, bogăţie
Cu nimeni să nu împartă
De acum până-n vecie.
Ioan POPA, Alba Iulia
Pământul
făgăduinţei
Ori încotro mă duce valul
Mă cheamă sub goruni Ardealul
Să ţin voroavă cu ortacii
Pe vatra ce-au iubit-o Dacii.
Ardealule străbun pământ,
De dragul tău trăiesc şi cânt.
De dragul munţilor tăi – moţii
Oricând primesc botezul roţii,
De două mii de ani, iobagii
Pe umeri şi-au purtat desagii...
Cu mâinile încătuşate
Prin veacurile-ntunecate.
Aicea, sub această boltă
A copt a moţilor revoltă,
Când Iancu şi cu Horia
Au jăruit istoria.
Ardealule, tu ne eşti casă.
Mălaiul rumenit pe masa
Grădina raiului cu flori
Cu mucenici şi luptători.
Tărâm iubit cu datini sfinte;
Cu lacrimi şi cu oseminte
Blagoslovit .ai fost de Domnul,
Să-şi doarmă-n tine - Gelu -
somnul.
Mi-e dragă moaţa cu opincă
Când chiuie şi bea horincă;
Când strigă-n tulnic peste munţi,
Când joacă horele la nunţi.
Nu-s doine-n lume mai duioase,
Nu-s ii pe lume mai frumoase.
Nu-s munţi bogaţi ca Apusenii;
Nici oameni buni ca ardelenii.
Noi îţi cioplim din lemn troiţe.
Noi ţesem pânza-n patru iţe.
Noi îţi iubim cămaşa ruptă,
Când ţi-o stropeşti cu sânge-n
luptă.
Oriunde plec spre zări străine,
Mă-ntorc Ardealule la tine.
La bacii cu căciuli de oaie
La horele noastre vioaie.
Aici. din când în când, mă cheamă
Porunca dragostei de mamă;
Luceferii copilăriei
Şi cântecele ciocârliei.
Pământ cu visuri şi cu flori.
Cu moaşte şi cu sărbători.
Pe lume nu-i un alt meleag
Să îmi zâmbească-atât de drag.
Iar când mă mână valul sorţii
Spre ţărmul fumuriu al morţii,
Să mă-nfrăţiţi cu-acest pământ,
Că el mi-e leagăn şi mormânt.
Pr. Traian Rusu ŞIRIANU
|