|
„Flori” româneşti
presărate pe pământul României Mari
Începând cu luna iunie
2017, ajunsă la a XXI-a ediţie, Tabăra de Cultură şi Civilizaţie
românească „Acasă la noi” a presărat lăstari tineri şi nu numai, din
Republica Moldova, pe tot cuprinsul pământului românesc, respectiv al
României Mari. Trebuie menţionat şi faptul că românii s-au întâlnit pe
acelaşi pământ strămoşesc,atât în anii precedenţi cât şi începând cu
anul 2017, cu ocazia unor festivaluri folclorice, simpozioane, înfrăţiri
şi schimburi de experienţă, susţinute de fraţii români de pe ambele
maluri ale Prutului.
Asociaţiunea Transilvană
pentru Literatura Română şi Cultura Poporului Român - ASTRA CENTRALĂ
Sibiu, Despărţământul „Mihail Kogălniceanu” Iaşi, „ Despărţământul ASTRA
„Eugen Hulea” Alba Iulia, în colaborare cu alte Despărţăminte din
România şi Republica Moldova, au făcut posibil să aibă loc aceste
tabere, manifestări culturale şi înfrăţiri.
ASTRA albaiuliană a
organizat prima tabără cu un număr de 26 persoane, „artişti” din Cercul
ASTRA Floreşti, Raionul Floreşti, respectiv Ansamblul Folcloric
„Sălcioara” în localitatea Lupşa, în perioada 19-25 iunie
2017,cu sprijinul Primăriei, respectiv a d-lui primar ing. Dănuţ Bârsan,
viceprimar ing. Radu Penciu, director al Şc. gen. Lupşa, doamna Cristina
Andreş, Părintele Stareţ de la Mănăstirea Lupşa, Pensiunea „Popasul
Iancului”, Pensiunea „Galaxy” şi astriştilor albaiulieni Dorin Oaidă,
Ioan Brad, Vasile Todor, Sabin Cioica, Ioan Bâscă, cărora le mulţumim şi
pe această cale. Tot în această perioadă am făcut legătura de înfrăţire
între Com. Lupşa cu Loc. Băhrineşti, Rai. Floreşti. Legături de
înfrăţire am realizat şi între Loc. Sălciua cu Loc. Baimaclia,Loc. Vinţu
de Jos cu Loc. Tănătari, Loc. Săliştea de Cioara cu Loc. Mereni, Loc.
Ocoliş cu Loc. Geamăna din Anenii Noi, Loc. Poşaga cu Valul lui Isac -
Cahul. În speranţa că Primăria Municipiului Alba Iulia dă curs cererilor
ASTREI albaiuliene, vor sosi în astfel de tabere şi alte grupuri de
români de peste Prut.
În luna iulie 2017
Despărţământul ASTRA „Eugen Hulea” Alba Iulia a contactat conducerea mai
multor Licee şi Colegii din Jud. Alba şi Jud. Olt unde avem un Cerc
ASTRA, în funcţie de lista liceelor şi colegiilor eligibile pentru
proiectul Şcolii Europene de Vară de la Iaşi şi a trimis elevi de la mai
multe şcoli, la această Şcoală de Vară, pe o perioadă de două săptămâni.
Aceasta a fost organizată de Universitatea „Alexandru Ion Cuza” din
Iaşi, în colaborare cu ASTRA, în care elevilor li s-a plătit totul,
inclusiv transportul, de unde elevii s-au întors cu un bagaj de
cunoştinţe mult mai bogat şi foarte mulţumiţi. De acest program au
beneficiat „Flori româneşti” din Republica Moldova, Ucraina şi România.
A doua tabără organizată
de ASTRA albaiuliană şi Despărţământul „Valul lui Traian”–Tighina,
preşedinte ing. Lidia Jubea, a fost laVinţu de Jos, în perioada
14-21 august 2017, unde am întâlnit oameni cu suflet mare care i-au
cazat pe aceşti elevi, respectiv Ansamblul Folcloric „Vatra Satului”
în număr de 35 de persoane. Printre aceşti oameni minunaţi se numără
d-nul Primar Iosif Josan ,viceprimar Ioan Barbu, director cultural
Eneşel Albu, coregraf Cristian Albu şi alţi angajaţi ai primăriei,
coregraf Petru Bran din Săliştea şi artista profesionistă Maria Dan
Păucean. Le mulţumim tuturor şi pe această cale. În ziua programată
pentru Alba Iulia, aceşti fraţi de neam şi sânge au participat şi la
lansarea de carte a scriitorului astrist col.(r) Dorin Oaidă, „Istoria
trăită”, care le-a oferit elevilor şi însoţitorilor câte o carte cu
dedicaţie şi menţiunea „să nu uiţi că eşti român!” În acea zi
s-au depus flori la bustul poeţilor Mihai Eminescu, Grigore Vieru şi
Adrian Păunescu, după care s-a vizitat Cetatea din Alba Iulia cu toate
obiectivele turistice. Pe parcursul taberei, aceste grupuri de „flori”
au fost însoţite de dir. cultural Eneşel Albu, prof. Maria Cioica,
primar Iosif Josan, viceprimar Ioan Barbu, coregraf Cristian
Albu,coregraf Petru Bran, ec. Ioan Străjan, prof. Sabin Cioica, prof.
Ioan Bâscă, scriitor Dorin Oaidă, preş. Vasile Todor,scriitor Ioan
Brad,artist profesionist Maria Dan Păucean şi alţi astrişti. Asamblul
„Vatra Satului” a participat la Festivalul Folcloric „Mărie dragă Mărie”
de la Vinţu de Jos cu jocuri populare şi solişti. Au fost minunaţi şi
aplaudaţi,dar şi premiaţi de către Primăria Vinţu de Jos şi
Despărţământul ASTRA „Eugen Hulea” Alba Iulia,care a oferit diplomă
aniversară şi diplomă pentru revigorarea,conservarea şi promovarea
culturii populare româneşti tradiţionale fiecărui „artist” cât şi
coordonatorului Alexandru Cernean şi coregrafului Angela Cernean, dar şi
preşedintei Despărţământului „Valul lui Traian” Raionul Tighina, ing.
Lidia Jubea. ASTRA albaiuliană a premiat tot la fel şi Ansamblul
„Vinţana”, dar şi alte persoane iubitoare de cultură ce sprijină şi
promovează obiceiurile şi tradiţiile româneşti, care reprezintă zidul de
rezistenţă împotriva globalizării şi omogenizării culturale şi inclusiv
a păstrării noastre ca naţiune română. Printre aceste persoane se
numără:Ion Dumitrel - preşedintele Consiliului Judeţean, Iosif Josan -
primarul localităţii Vinţu de Jos, Ioan Barbu - viceprimarul din Vinţu
de Jos, Eneşel Albu - dir. cultural, Cristian Albu - coregraf, Petru
Bran - coregraf Săliştea, Maria Dan Păucean – artist profesionist,
Angela Chelaru - prezentatoarea festivalului, etc.
Între aceste două tabere,
ASTRA albaiuliană a însoţit şi alte grupuri din astfel de tabere ca:
Ansamblul folcloric „SIRET” al Despărţământului „Mihai Eminescu”
Străşeni, care au fost găzduiţi de Primăria Municipiului Sebeş,
primar Dorin Gheorghe Nistor şi Despărţământul „Vasile Moga” Sebeş,
preşedinte Gheorghe Groza şi alţi colaboratori, pe perioada 28 iulie - 4
august 2017. Au fost însoţiţi de astrişti albaiulieni în frunte cu
preşedintele prof. actor Maria Cioica, în mai multe zile la Sebeş, când
scriitorul astrist col. rz. Dorin Oaidă le-a dat tuturor elevilor şi
însoţitorilor câte o carte din „Istoria trăită”, cu dedicaţie şi în mod
special cu menţiunea: să nu uite că sunt români. S-au depus apoi
flori la bustul poeţilor Mihai Eminescu, Grigore Vieru şi Adrian
Păunescu, apoi s-au vizitat obiectivele turistice din Cetatea Alba
Iulia. Alt grup pe care l-a însoţit a fost Cercul ASTRA Floreşti
din Republica Moldova, din perioada 7-15 august 2017, în număr de 40
persoane care au fost susţinuţi de Primăria Zlatna, primar Silviu
Ponoran, viceprimar Nicolae Clonţa, Despărţământul „Ampeia”, ec. Melania
Forosigan, Fundaţia 1 Decembrie 1918 pentru unitatea şi integritatea
României” Alba Iulia - ec. Ioan Străjan. Astriştii albaiulieni în frunte
cu preşedintele i-au însoţit atât la lansarea de carte cât şi la
depunere de flori la bustul poeţilor Mihai Eminescu, Grigore Vieru şi
Adrian Păunescu,dar şi la vizitarea obiectivelor turistice din Cetate.
Şi la acest grup d-nul scriitor astrist col. rz. Dorin Oaidă le-a dat
cartea „Istoria trăită”,cu aceeaşi dedicaţie „să nu uiţi(uitaţi) că
eşti (sunteţi) român (români)”. Printre astriştii albaiulieni care
au însoţit aceste grupuri se numără: Maria Cioica, Ioan Bâscă, Dorin
Oaidă, Ioan Brad, Vasile Todor, Sabin Cioica, Constantin
Avădanei,Grigore Udrea, Ana Udrea, Boris Răvineală, Victor Făt. De
menţionat faptul că cele mai multe explicaţii le-au fost date de către
ec. Ioan Străjan şi prof. ziarist Ioan Bâscă, două persoane doxă de
carte, o adevărată enciclopedie.
Fiecare elev din grupurile
menţionate, a primit la întoarcerea din tabără, din partea primăriilor
şi a ASTREI, pe lângă diplome şi cărţi şi pachet de drum. La aceste
atenţii a contribuit şi d-nul Ioan Străjan, Vasile Todor,Maria Dan
Păucean, Petru Bran
Alte „flori”, respectiv
grupuri de „artişti” au fost presărate la: Cluj - Napoca, Malliuc, Jud.
Tulcea, Gledin - Bistriţa Năsăud, Rebra - Parva – Bistriţa Năsăud,
Bucureşti, Întorsura Buzăului, Botoşani, Barcani - Covasna,Bistriţa
Năsăud, etc. care mai de care mai frumoase şi mai „talentate”. Meritul
cel mai mare pentru presărarea acestor „flori” pe pământul României Mari
i se cuvine vicepreşedintelui ASTREI pe ţară şi preşedintelui
Despărţământului „Mihail Kogălniceanu” Iaşi, dna prof. Areta Moşu,
domnului prof. univ. dr. Dumitru Acu şi abia apoi tuturor
Despărţămintelor ASTRA de pe pământul României Mari, Primăriilor şi
altor persoane implicate. Toate aceste „flori” au trăit şi au simţit
româneşte, simt şi trăiesc româneşte. Sunt buni români şi patrioţi.
Dovadă stau şi impresiile lor postate pe facebook.
Maria
CIOICA
|
|