|
Impresii după
întoarcerea din tabăra „Acasă la noi” din România
„Recent, un grup de copii şi
însoţitori maturi din raionul Floreşti în număr de 25 de persoane au
avut ocazia să se afle timp de 7 zile în Alba Iulia şi localitatea
Lupşa, dar şi să viziteze alte locuri pitoreşti din Ţară. Această
posibilitate pentru floreşteni a fost oferită de către Asociaţiunea
Transilvană pentru Literatura Română şi Cultura Poporului Român „Astra”.
Vă mulţumim! De asemenea aducem cuvinte de recunoştinţă doamnei Profesor
Areta Moşu, Preşedinta Despărţământului „Mihail Kogălniceanu” Iaşi a
Asociaţiunii Astra şi doamnei Profesor Maria Cioica, Preşedinta
Despărţământului „Eugen Hulea” Alba Iulia, primarului Dănuţ
Bârzan,viceprimarului Radu Penciu şi tuturor celor care au sprijinit
această acţiune, pentru oportunitatea de a petrece o mini - vacanţă în
România de către copiii din raionul Floreşti.
În albumul postat sunt pozele surprinse
în urma acestei vizite, iar pozele sunt demne de toată atenţia
Dumneavoastră! Cu mult drag Vă invit să le admiraţi una câte una, de la
început şi până la capăt!” (Vladimir Gutium)
„La data de 19 iunie, fiind un grup de
25 de persoane+ şoferul, am pornit într-o călătorie minunată, sosind la
Iaşi la invitaţia doamnei profesor Areta Moşu, Preşedinte al
Despărţământului Astra „Mihail Kogălniceanu” Iaşi. Aceasta ne-a
întâmpinat călduros şi ne-a urat succese în călătoria noastră spre
comuna Lupşa, judeţul Alba. Sosind acolo, am fost plăcut surprinsă de
priveliştea deosebită din împrejurimea Munţilor Apuseni, de brazii
seculari, care exprimau vivacitate, trăinicie şi durabilitate,
veghindu-ne odihna şi călătoria. Am fost amical salutaţi de primarul
localităţii Lupşa, domnul Dănuţ Vasile Barzan care s-a dovedit a fi o
persoană amabilă, sufletistă şi ospitalieră,cât şi de dna preşedinte a
Despărţământului ASTRA „Eugen Hulea” Alba Iulia,care a mijlocit şi
sprijinit şederea noastră aici. În comuna Lupşa, la pensiunea „Galaxy”,
au evoluat cu un buchet de melodii ansamblul de copii din oraşul
Floreşti „Sălcioara”, conducător artistic, doamna Daniela Alexei şi
acompaniatorii doamna Eugenia Ciorbă şi domnul Nicolae Boianovschi.
Aceştia au frapat publicul prin cântece inedite, evidenţiind talentul
copiilor din Republica Moldova. Pe durata mini-vacanţei am fost cazaţi
în incinta Mănăstirii Lupşa şi la Pensiunea „Galaxy” şi Pensiunea
„Popasul Iancului”. Călugării lăcaşului sfânt şi patronul pensiunii
ne-au găzduit cu multă dragoste şi respect, delectându-ne cu bucate
delicioase din bucătăria tradiţională. Timp de o săptămână am călătorit
conform unui program bine chibzuit de organizatorii şi colaboratorii
Asociaţiunii Astra. Am vizitat muzeul etnografic din Lupşa, cunoscând
astfel portul popular al băştinaşilor. Am călătorit prin Câmpeni,
vizitând şcoala din localitate, fiind întâmpinaţi de directorul
liceului, o doamnă inteligentă, care ne-a relatat despre activitatea
instituţiei. Totodată am vizitat şi Muzeul „Avram Iancu”, unde am
cunoscut lucruri noi despre renumitul lider paşoptist, care s-a
pronunţat pentru dobândirea drepturilor şi libertăţilor politice ale
românilor. Un obiectiv turistic elocvent reprezintă şi peştera
Scărişoara, situată în comuna Gârda de Sus, judeţul Alba. Acolo am
admirat cel mai mare gheţar subteran din România, fiind încântată de
formaţiunile stalagmitice de gheaţă. Călătorind în continuare, am rămas
fermecată de Cheile Bicazului, o zonă geografică situată în partea
centrală a Munţilor Hăşmaş. La fel, am vizitat Lacul Roşu ce se află la
6 km de zona Cheilor Bicazului. Mai mult decât atât, datorită
bunăvoinţei domnului primar din localitatea Lupşa, am ajuns şi în
cariera Roşia Poieni, o exploatare de suprafaţă de cupru aflată în
Munţii Apuseni, situată la 90 km de Alba - Iulia, aici având loc
extragerea zăcământului de cupru. După vizionarea acestei privelişti am
fost ghidaţi la Uzina de prelucrare a minereului de cupru în localitatea
Abrud. Am rămas captivată, urmărind cu multă atenţie totalitatea
proceselor prin care trece acest minereu până ajunge la produsul final.
De asemenea, cuprinsă de fiori şi emoţii, am rămas fascinată vizitând
mina de sare Turda – Durgău, care a fost redeschisă în anul 1992. Demne
de văzut sunt utilajele medievale, bine conservate în mină, aşa ca:
fierăria, crivacul, moara de sare. Altarul de aici (cioplit în peretele
de sare) şi Scara Bogaţilor (o scară lucrată în lemn) sunt atractive
pentru toţi turiştii. În prezent, Salina Turda deţine săli de tratament,
săli de sport, o roată panoramică, de unde am avut posibilitatea de a
admira stalactitele din sare. Pe parcursul traseului am trecut şi pe la
biserica Geamăna, primarul localităţii familiarizându-ne cu soarta
tragică a acestui sat, care în urma operaţiunilor miniere de la Roşia
Poieni a fost transformat într-un lac de decantare, acoperit de steril.
Către finele călătoriei noastre am vizitat Cetatea Alba Iulia,
destinaţia finală din programul nostru de odihnă. M-a uimit frumuseţea
şi măreţia acestui oraş-cetate, un vechi şi simbolic monument de
arhitectură, ce impresionează prin dimensiune şi expresivitate. Am
asistat la schimbarea gărzii de onoare şi am vizitat Muzeul „Unirii”,
cercetând minuţios exponatele ce ţin de trecutul nostru istoric.“
„Am călătorit mult, am descoperit
locuri memorabile, acumulând o experienţă valoroasă, am întâlnit
prieteni noi, care s-au dovedit a fi oameni amabili şi binevoitori,
toate acestea devenind amintiri plăcute. Cuvinte de mulţumire şi un
profund respect le aduc doamnelor profesoare Areta Moşu şi Maria Cioica,
domnului Dănuţ Vasile Bârzan, primar de Lupşa pentru toate momentele
frumoase pe care ni le - au oferit, pentru emoţiile pe care ni le-au
dăruit şi pentru faptul că au organizat la un nivel înalt odihna
copiilor basarabeni în împrejurimea oraşului Alba Iulia. Totodată aducem
mulţumiri şi d-lui Dănuţ Vasile BARZAN PRIMARUL COMUNEI LUPSA, care ne-a
primit cu mare drag oferindu-ne toate condiţiile pentru a ne simţi bine,
organizându-ne diferite excursii prin zona comunei cu o privelişte
extraordinar de frumoasă şi pitorească, cu oameni buni,ospitalieri şi
foarte receptivi. VA MULŢUMIM!!!” (Eugenia Ciorbă)
„Vacanţa Acasă la noi (Iulia
Babcineţchi)
O vară nu se uită atât de uşor, dacă e
plină de evenimente frumoase. Pentru mine, la sigur această vară rămâne
una de neuitat şi motivul e unul tenace. Pentru că sfârşitul încununează
opera, în ultima luna de vară, am avut frumoasa ocazie de a face o
călătorie în România alături de încă 37 de copii din raionul Floreşti.
Invitaţia a fost făcută de către Preşedintele Asociaţiei Transilvană
pentru Literatura Română şi Cultura Poporului Român „ASTRA”, doamna
Areta Moşu. Timp de 21 de ani tabăra de cultură şi civilizaţie
românească „Acasă la noi”, organizată de către Asociaţia Astra, îşi
aduce românii din Basarabia acasă. Desigur, acest eveniment nu ar fi
posibil fără meritul doamnei Areta Moşu, o doamnă care se dedică cu
suflet şi pentru suflet cu scopul nobil de a cunoaşte rădăcinile. Acum,
că ne-am întors, avem un bagaj plin de amintiri şi emoţii care le-am
trăit acolo, Acasă la noi. La data de 7 august, ora 6 dimineaţa a
început aventura celor 37 de copii din raionul Floreşti. Partea cealaltă
de Prut, la Iaşi ne aştepta doamna Areta Moşu, care ne-a urat Drum bun
şi ne-a prezentat mentorul nostru, doamna Vali Mihăilă. Am străbătut o
zi pentru a ajunge la Zlatna, judeţul Alba. Acolo, am fost întâlniţi de
către profesorii Liceului „Corneliu Medrea”, cei care au fost gazde
ospitaliere şi ne-au ajutat să ne cazăm.
Prima noastră zi de vacanţă am
petrecut-o la Zlatna. Am fost invitaţi la Primărie, unde domnii Primar
şi Viceprimar ne-au relatat despre funcţionarea instituţiei şi despre
unele proiecte la care au contribuit în scopul dezvoltării
infrastructurii localităţii Zlatna, iar după prânz am fost invitaţi să
prindem puţin bronz la ştrand. Nu-mi ajunge timp si cuvinte pentru a
relata tot ce s-a întâmplat pe parcursul acelei săptămâni, însă voi
încerca să comprim multe în puţine cuvinte.
Am fost onoraţi să vizităm Roşia
Montană şi anume minele de aur ce poartă-n spate istoria minerilor plini
de trudă, răbdare şi de dăruire. Am auzit istorie, o istorie ce nu este
scrisă în cărţi sau spusă la posturile de televiziune. Am reuşit să
vizităm castele şi cetăţi, am reuşit să mirosim muncă şi istorie. Tot ce
s-a întâmplat acolo, la Zlatna, îmi va rămâne pe retina memoriei pentru
întreaga viaţă. Mă simt împlinită că am avut frumoasa ocazie de a face
cunoştinţă cu oameni frumoşi atât la chip cât şi la suflet.
Evident, tot ce am reuşit să vedem în
judeţul Alba datorăm într-o bună măsură ghidului nostru Alexandru Achim
care ne-a fost mereu alături. De asemenea le mulţumim localnicilor din
Zlatna care ne-au primit foarte călduros, dar cel mai important ne-au
copt pâine pe vatră. Am avut întâlniri frumoase şi la Alba Iulia,cu
preşedintele ASTREI albaiuliene prof. Maria Cioica, ec. Ioan Străjan,
Ioan Bâscă,Vasile Todor, Dorin Oaidă,Sabin Cioica, Ioan Brad, Petru Bran
şi alţi membri astrişti, unde am participat la lansarea cărţii „Istoria
trăită” - carte care constituie apogeul măiestriei creative a autorului
Dorin Oaidă. Am stat cu respiraţia întretăiată pentru a auzi mici
fragmente din istoria noastră. Autorul ne mărturisea permanent că a
scris cartea fără a fi văzut vre-o dată Basarabia, iar în mintea mea nu
se găsea nici o explicaţie la ideea cum poţi să scrii o carte în care
sunt redate detalii fără a fi văzut bucata cealaltă de pământ românesc.
Într-un final, acesta ne-a mărturisit, că istoria poveştii scrise e
trăită pe propria lui piele. Am rămas bulversată pe alocuri la cele
auzite şi mi-am zis că trebuie să citesc cartea. Am vizitat apoi
Obeliscul „Horia, Cloşca şi Crişan”, Catedrala Reîntregirii neamului
românesc, Muzeul Unirii, Sala Unirii, Cetatea şi alte obiective
turistice din Cetate. Pe tot parcursul vizitei ne-au însoţit toţi cei
amintiţi din Alba Iulia,cărora le mulţumim.
În ultima zi de vacanţă am escaladat
Munţii Apuseni, am făcut un picnic, iar spre seară ne-am luat la
revedere de la Zlatna cu speranţa că ne vom mai întoarce acolo, unde
munţii sunt ca oamenii şi bogaţi ca împăraţii. De asemenea, aducem
mulţumiri pentru momentele fericite petrecute în România Consiliului
Raional Floreşti, domnilor Vladimir Gutium, Daniel Turculeţ şi doamnei
Zinaida Mandalac.”
„Parohului Bisericii Ortodoxe Sfântul
Duh, com. Vinţu de Jos, jud. Alba, România, Preot BOCA Vaier
Onorată Reprezentanţă,
Vă mulţumesc de ajutor şi
de înţelepciunea de care aţi dat dovadă în cadrul Programului Tabăra de
Cultură şi Civilizaţie Românească „ Acasă la Noi,, ediţia anului 2017,
organizată la Vinţu de Jos.
Mă bucur să văd că luările
dumneavoastră de poziţie se bazează pe o profundă cunoaştere a
realităţilor româneşti, că declaraţiile dumneavoastră publice dovedesc
înţelegere pentru greutăţile românilor de pretutindeni, credinţă şi
dăruire de sine.
Cu atât mai mult,
declaraţia Dumneavoastră referitoare la adevărurile istorice şi credinţa
de nemurire a neamului românesc ne înaripează şi aşterne bune speranţe
de parteneriate cu durabilitate bazate pe dorinţe sincere de colaborare
şi gânduri luminoase de bun augur.
La fel, Vă aduc la
cunoştinţă că, Florile primite de la Dumneavoastră (de la Mănăstirea
Prislop, de la Mormântul Preotului Arsenie Boca) au înflorit frumos şi
la data de 28 August, în cadrul Sărbătoririi Hramul Bisericii Adormirea
Maicii Domnului din Tanatari ( stil vechi) au fost oferite in dar
Preotului Ioan Griţcu. Preotul Ioan cu plăcere a dus Darul primit în
Altarul Bisericii. Toată lumea prezentă s-a bucurat şi cu toţii s-au
închinat şi au mulţumit Bunului Dumnezeu.
Impresionaţi şi
îndrăgostiţi de meleagurile Ţării care sunt atât de apropiate şi tot
odată atât de îndepărtate cu plecăciune şi credinţă ne rugăm de
Nemurirea Neamului apropiere Frăţească în gândire, vorbe şi fapte.
Cu cele mai bune gânduri,
Ing. Lidia JUBEA
Preşedinte ASTRA,
Despărţământul Valul Lui Traian - Tighina
07 septembrie 2017 (Spre
comunicare locuitorilor comunei Vinţu de Jos)
|
|