|
În anul centenar de
la Marea Unire, pe Câmpia Libertăţii din Blaj mai mulţi patrioţi din
Alba Iulia au sărbătorit şi depus coroane de flori la bustul crăişorului
Avram Iancu, cu ocazia celor 170 de ani de la Marea Adunare Poplară
La îndemnul preşedintelui
Consiliului Naţional a Societăţii „Avram Iancu”, prof. Victor Bercea,
mai multe filiale din ţară a Societăţii „Avram Iancu” printre care:
filialele, Alba Iulia - preşedinte prof Emil Jurcă; Câmpeni - preşedinte
Sicoe; Oradea ; Brăila reprezentată de octogenara Georgeta Bălan ; Tg.
Mureş ; Cluj etc. au fost prezente la marea sărbătoare din ziua de
duminecă 13 mai 2018, pentru a cinsti şi depune coroane de flori la
bustul eroului naţional, marele revoluţionar paşoptist Avram Iancu şi la
alţi corifei ai Revoluţiei de la anul 1848, care au fost cinstiţi prin
ridicarea celor 26 de busturi ce străjuiesc Câmpia Libertăţii.
Pe lângă membrii Societăţii „Avram
Iancu” - filiala Alba Iulia, au mai fost prezenţi şi reprezentanţii
celorlalte organizaţii cultural-patriotice din Alba Iulia. Printre
acestea s-au regăsit: Fundaţia „Alba Iulia 1918, pentru Unitatea şi
Integritatea României” şi a revistei „DACOROMÂNIA”, reprezentată de
teologul Rimo Vlonga; Asociaţia Naţională Cultul Eroilor „Regina Maria”,
filiala Alba, reprezentată de col. (r.) Ioan Galdea-preşedinte;
Consiliul Seniorilor Alba, reprezentată de sociolog Dionisie Heljoni
preşedinte; Asociaţia Naţională a cadrelor militare în Rezervă şi
Retragere, filiala Alba, reprezentată de Gl. Brig. (r.) ing. Ioan Belci
preşedinte; ASTRA Alba Iulia, reprezentată de col. (r.) Ioan Brad;
Asociaţia Pensionarilor „Speranţa de Alba”, reprezentată de Corneliu
Atanasiu; Grupul de Iniţiativă „Centenar - Marea Unire - Alba Iulia
2018”, reprezentat prin col. (r.) dr. ing. Constantin Avădanei -
preşedinte şi alte multe persoane fizice şi juridice care nu fac parte
din aceste organisme, dar care au în ADN-ul lor un firicel de patriotism
pur românesc, pe a căror sentimente şi fapte se poate bizui ţara.
Pe aleile Câmpiei Libertăţii te
întâmpină citate precum; „Zi de 15 mai 1848! Zi de lumină, de libertate
şi de măreţie română, te pomenim şi te serbăm cu drag! Tu minunaşi lumea
şi arătaşi că naţia română e matură, vrednică de libertate şi de a intra
în frăţia cea mare a naţiilor. ... Te pomenim şi te serbăm cu drag, o zi
măreaţă; căci întâiaş auzirăm atunci un popor răspunzând ... prin
această strigare: „Noi vrem să ne unim cu Ţara”.
Activitatea a cuprins depuneri de
coroane, fotografierea în grup, în faţa bustului lui Avram Iancu şi pe
expanada din faţa PORŢII GLORIA şi a celor trei femei sculptate ce
reprezintă Principatele: Ţara Românească, Moldova şi Transilvania. Tot
aici pe zidul expanadei este scris cu litere mari din metal, vizibile de
la distanţă textul: „ La 15 mai 1848 pe Câmpia Libertăţii reprezentanţii
poporului român, au rostit răspicat dorinţa arzătoare a realizării
unităţii naţionale a statului naţional Român visul de aur al unor
veacuri de suferinţă şi luptă, prin istoricele cuvinte: „Vrem să ne unim
cu Ţara”. Acest ideal al românilor s-a înfăptuit abia la 1 Decembrie
1918.
După ce s-a poposit pe la fiecare din
cele 26 de busturi, ce reprezintă pleiada de aur a politicienilor
vremii, au fost trecute în revistă tarabele cu exponatele diferitelor
localităţi ce cuprindeau articole de artizanat, diverse obiecte
aparţinând vechilor meşteşugari, artă culinară etc. Cu mare interes a
fost urmărită parada portului popular prezentată de reprezentanţii
tuturor comunelor judeţului Alba în frunte cu primarii acestora, care
pentru meritele de a fi prezenţi şi la importanta acţiune de păstrare a
tradiţiilor populare prin actul de cultură patronat de Consiliul
Judeţean Alba „Cultură pentru cultură”, preşedintele C.J.Alba ing. Ion
Dumitrel le-a înmânat diplome. A urmat program artistic de mare ţinută,
la care au participat cântăreţi de renume şi unele formaţii artistice
din localităţile rurale ale judeţului.
A fost o zi minunată atât climatic cât
şi sufleteşte, care ne-a dat şi mai multă încredere că poporul român
ştie şi poate să realizeze lucruri măreţe, să-şi cinstească cum se
cuvine eroii şi istoria, ducând mai departe stindardul idealurilor
transmite de strămoşii, moşii şi părinţii noştri.
Dragomir
VLONGA
|
|