|
Pastorala Mitropolitului
Andrei Şaguna nr. 60 din anul 1853

Pastorala Mitropolitului Andrei
Şaguna nr. 60 din anul 1853 a fost transmisă preoţilor parohiilor
româneşti ortodoxe din Ardeal, pentru a fi prezentate credincioşilor, în
urma atentatului nereuşit a ungurului Janos Libenyi asupra împăratului
Franz Josef I după victoria în revoluţia din 1848-1849.
Originalul pastoralei-document, a
fost donat (dăruit) de familia MIRON Silviu, ec. Ioan Străjan care a
efectuat şi traducerea respectivă.
Ioan STRĂJAN
Nr. 60/1853
Iubiţilor mei fii
întru Hristos!
Viaţa
cea scumpă a preaînduratului nostru împărat s-a aflat în zilele acestea
într-o primejdie mare, dar prin atotputerncia milă a lui Dumnezeu a fost
mântuită.
După o
ştire, ce a sosit ieri de la Viena, Înaltul Guvern militar şi civil al
ţării, maiestatea sa împăratul ieşind în 6/18 zile ale curgătoarei luni,
pe la amiază la preumblare, deodată un om fără de lege, a sărit asupra
monarhului cu un cuţit, furişându-se pe la spate rănindu-l la gât. Cea
mai mare nenorocire şi bucurie a noastră a tuturor, ni se înştiinţează
mai departe că vătămarea aceasta nu este primejdioasă.
Sânt pe
deplin convins iubiţilor! că ştirea aceasta va stârni cea mai adâncă
întristare şi durere în inimile noastre, căci s-a aflat un ticălos care
a cutezat a ridica mâna sa asupra persoanei cea sfinţită a împăratului,
dar tot deodată sunt încredinţat că nu-i sfârşitul ce l-a avut această
faptă urâtă, căci cunoaşte lucrarea Proniei Dumnezeieşti care a urmărit
pe insul său şi a amorţit mâna ucigaşului ca să nu poată tăia firul unei
vieţi, care este atât de scumpă pentru întreaga împărăţie.
Deci
cum altminteri să mulţumim noi cerescului părinte, pentru scăparea cea
minunată a Preaînaltului nostru împărat, din primejdia în care s-a aflat
cu viaţa, decât mergând în Casa Domnului şi înălţând către cer,
fierbinţi rugăciuni de mulţumită pentru indurarea ce s-a revărsat
asupra insului, sau şi prin urmare asupra noastră a tuturor şi rugând pe
Dumnezeu ca să scutească şi să păzească şi de aici în acolo pre
Înălţatul nostru împărat şi să-l ţină nevătămat şi întreg până la cele
mai adânci bătrâneţe.
Drept
aceia poftesc pe Prea Cinstiţii Protopopi şi pe cinstiţii preoţi, ca în
Duminica lăsatului de carne, iar unde nu va sosi această circulară până
atunci, în duminica lăsatului de brânză, să facă rugăciuni în bisericile
lor parohiale, atât de mulţumită pentru scăparea Maiestăţii Sale
Împăratul, cât şi pentru ca să-i dăruiască Dumnezeu o viaţă îndelungată
şi liniştită şi să-i supuie sub picioarele lui pe tot vrăjmaşul şi
pismaşul.
Împărtăşind - Arhiepeasca Binecuvântare, rămân
al
vostru de bine voitor arhiereu
Andreiu
Sibiu
în 11 februarie 1853
|